Uprawianie sportu dla wielu osób jest wielką pasją, a czasem nawet zawodem. Sport kojarzy się z tężyzną fizyczną, rozrywką i przede wszystkim zdrowiem. Aby uprawianie sportu było całkowicie bezpieczne, każda dyscyplina opracowuje swoje sposoby na zapewnienie bezpieczeństwa. Czy to ochraniacze na nogi dla piłkarzy, czy kamizelki ratunkowe dla żeglarzy, większość dyscyplin sportowych ma takie zabezpieczenia. Dla osób uprawiających sporty walki oczywistym zabezpieczeniem są szyny zgryzowe, czyli ochraniacze na zęby. Jednak nie są to jedyne sporty, w których ochraniacze na zęby są ważną częścią wyposażenia.


Istnieje wiele powodów, dla których szyny zgryzowe mogą być potrzebne w takich sportach jak jazda na rowerze, rolkach, deskorolce, piłka nożna, sporty zimowe, podnoszenie ciężarów, czy bieganie. Każdy z tych sportów zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia urazu w okolicach jamy ustnej. Zwykle przyczyny urazów zawierają się w jednej z poniższych grup:

  • urazy wynikłe po kontakcie z ciałem obcym (upadek, czy uderzenie);
  • urazy powstałe na skutek ciągłego przenoszenia drgań na zęby (jazda na rowerze, narty, bieganie);
  • urazy na skutek bardzo mocnego zaciskania szczęk (podnoszenie ciężarów, sporty walki i sporty siłowe);

Ryzyka powstałe w skutek uprawiania sportów, zarówno wyczynowo, jak i rekreacyjnie są znane stomatologom na całym świecie. Zdarza się, że Pacjenci doświadczając dolegliwości nie wiąże ich z brakiem ochraniaczy, a istnieje cały katalog bolączek jamy ustnej spowodowanych uprawieniem sportu. Są to m.in. takie przypadłości jak:

  • bóle żuchwy i szczęk;
  • bóle głowy;
  • bóle stawu żuchwowo-skroniowego;
  • pękające, kruszące się zęby;
  • zwiększone ryzyko wstrząśnienia mózgu;
  • zwiększone ryzyko urazów ust;
  • urazy żuchwy.

Ochraniacze na zęby znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia tych dolegliwości. Jest jednak jeden warunek. Jest nim wykonanie szyny zgryzowej dla konkretnej osoby na podstawie pobranego od niej wycisku. Szyny muszą być właściwie wykonane i dobrane zarówno do charakteru sportu, do jego częstotliwości uprawiania i do konkretnych zębów.


W Pomorskim Centrum Stomatologii Kryspin-Dent wykonujemy szyny zgryzowe zarówno dla osób uprawiających sport rekreacyjnie, jak i wyczynowo. Każda szyna wykonana jest z najwyższej jakości materiałów, które dobieramy pod względem rodzaju uprawianego sportu, częstotliwości jego uprawiania i oczekiwanej przez Pacjenta ceny. Jeśli więc szukasz szyny zgryzowej wykonanej i dobranej specjalnie dla Ciebie, to jesteś we właściwym miejscu. Zapraszamy na konsultacje!